سنگ‌های مقاوم برای نما

سنگ‌های مقاوم برای نما

انتخاب سنگ‌های ساختمانی باید با دقت بیشتری انجام شود و آنی انتخاب شود که در شرایط آب و هوایی محیط استقامت داشته باشد تا دوام ساختمان تضمین شود

.

از این رو در نمای ساختمان‌ها، از سنگ تراورتن، گرانیت و سنگ استون استفاده می‌کنند. تراورتن‌ها در برابر رطوبت، سرما، گرما و اشعه ی UV مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. سنگ‌های گرانیت خصوصیت‌های مشابهی دارند، اما گاهی رطوبت هوا کانی‌های آهن موجود در سنگ را اکسیده می‌کند که سنگ ظاهر نازیبایی پیدا می‌کند. همچنین گاهی اوقات تابش نور خورشید رنگ طبیعی سنگ را از بین می‌برد و آن را تیره می‌کند.

سنگ نمای ساختمان

با توجه به اینکه تروارتن تنوع رنگ بیشتری دارد و زیبایی ظاهری بیشتری را دارا است، نسبت به دیگر سنگ‌ها در اولیویت قرار می‌گیرد. متخلخل و آهکی بودن این سنگ باعث شده است که به راحتی به سیمان بچسبد و ماندگاری بیشتری داشته باشد. از این رو در ایران استخراج این سنگ گسترش بیشتری یافته است و کارخانجات بیشتری به وجود آمده‌اند.

روش نصب سنگ نیز بسیار مهم است و باید اختلاف دمای بیرون در روز و شب، تغییر فصل، انبساط و انقباض سنگ مورد توجه قرار گیرد. روش‌های متعددی مانند خشکه چینی، اسکوپ کردن و ... در نصب این سنگ‌ها وجود دارد که نسبت به هزینه‌ای که مد نظر است انتخاب می‌شوند.

مطالب مرتبط